Výmena ističov v bytoch

Pri výmene rozvodníc s ističmi v bytových domoch vás môže čakať niekoľko nepríjemných prekvapení, ktoré bude treba vyriešiť.

V praxi som sa stretol, že pri nefunkčnosti starých ističov, pôvodný majiteľ (vraj výborný elektrikár), namiesto ich výmeny vynechal nefunkčné ističe a svetelené, resp. zásuvkové okruhy napojil priamo na prepojovaciu lištu ističov. Konkrétne to znamenalo, že ak noví majitelia bytu potrebovali v nevyhnutnosti vypnúť istič, tak hoci páčku ističa prepli nadol (v normálnom prípade by vypli elektrinu), avšak v našom špeciálnom prípade elektrický prúd do zásuviek a svietidiel prechádzal ďalej! Tu sa už dostávame do veľmi nebezpečnej situácie kde hrozí priamy zásah el. prúdom. Nehovoriac už o tom, že elektrické okruhy neboli vôbec chránené proti nadprúdu alebo skratu.

Často sa tiež stáva, že k výmene pôvodnej povrchovej rozvodnice v paneláku prichádza až po rekonštrukcii bytu. Po odstránení starej skrinky s ističmi zistíte, že stena je krivá, resp. okolo starej rozvodnice bola nanesená omietka rôznej hrúbky. Pri osádzaní novej rozvodnice krivá stena nedovoľuje novú rozvodnicu nainštalovať tesne na stenu a je potrebné rozvodnicu zo zadu vypodložiť podložkami.

Takisto po nainštalovaní novej rozvodnice môže byť okolo nej vidieť starú nerekonštruovanú časť omietky, ktorá môže byť o 1 – 2 cm vpadnutá hlbšie ako nová. To by sa dalo vyriešiť väčšou rozvodnicou, ktorá by starú omietku prekryla, alebo dodatočným nanesením novej omietky na starú vrstvu. Ak je však stena krivá, nepomôže ani väčšia rozvodnica a nerovnosti bude treba vyrovnať novou omietkou.

Čo s pôvodným zvončekom?

V starých rozvodniciach je umiestnený aj zvonček s tlačítkom pri dverách, ktorý už nie je možné vložiť do novej rozvodnice. V takom prípade je treba použiť nový zvonček osadený na DIN lištu ukrytú v novej rozvodnici, alebo starý zvonček umiestniť vedľa rozvodnice (čo nevyzerá veľmi esteticky). Pri prvom variante (zvonček v rozvodnici) treba počítať s miestom pre jeden modul navyše.